Verifikace osobních údajů – Užitečná věc, nebo omezování svobody?

Jistě jste si již všimli, že sázkové kanceláře vyžadují při registraci vaše osobní údaje, jejichž pravdivost je následně ještě nutné ověřit. Někdo v tom nespatřuje problém, zatímco jiní vidí v poskytování svých osobních informací Orwellovskou noční můru. Jak je to ale doopravdy?

ruleta

Proč musím poskytovat své osobní údaje?

Pojďme si hned na začátek říct, že sázkové kanceláře, které požadují ověření vámi zadaných údajů, pouze dodržují platné legislativní normy, které jsou společné celé Evropské unii. Rozhodně to není tak, že byste se u podobných operátorů měli bát sázet, právě naopak! Větší pozor je třeba si dát na sázkové kanceláře, které toto nevyžadují, protože ty patrně nebudou fungovat pod dohledem evropských institucí, tudíž se na vás nebude vztahovat jejich ochrana v případě jakýchkoliv problémů (např. s vyplácením výher). Níže uvádíme některé důvody, proč sázkové kanceláře požadují vaše osobní údaje.

Ověření věku

Ověřování věku má nezpochybnitelný význam v boji proti závislosti na hazardu u nezletilých. Považte sami, kolik mladistvých by si mohlo založit sázkařské konto a utrácet peníze svých rodičů za online hazard. Ve většině zemí je minimální věková hranice pro hraní hazardních her stanovena na 18 let, což samozřejmě platí i u nás. Pokud tedy sázková kancelář bude chtít váš občanský průkaz pro ověření, toto je jeden z důvodů, proč tomu tak je.

Praní špinavých peněz

Toto je celosvětový problém, protože na sporty můžete sázet odkudkoliv a ve velkém, díky čemuž lze „vyprat“ obrovský obnos za krátké časové období. Je odhadováno, že se celosvětově vypere přes 2 biliony dolarů ročně, z čehož se podaří zachytit maximálně 1 % případů. Verifikace údajů sázejících tento problém nevyřeší, ale zmírní jeho dopady.

Další podvody a nekalé praktiky

Do této kategorie spadají například dohodnuté výsledky utkání nebo manipulace s výší kurzů. Dále také organizovaný zločin, jehož účastnící od počátků fungování sázkových kanceláří cílí na sportovní sázky. Dále samozřejmě podvody s identitou, respektive sázení pod falešným jménem a účtem, protože takové počínání je těžko dohledatelné.

Bezpečnost

Ačkoliv se vymáhání osobních údajů může zdát otravné a nežádoucí, opak je v tomto případě pravdou, neboť z něj těží i samotní sázkaři. Možná jste si všimli, že u online sázkových kanceláří je potřeba ověřovat i svou platební metodu, například bankovní účet, který musí být veden na vaše jméno (případně můžete být disponent daného účtu), a to i v případě, že chcete vkládat peníze například hotově na pobočce. Díky tomu máte jistotu, že Vám peníze nevybere nějaký hacker nebo zloděj.

automat

Licencované sázkové kanceláře = žádný důvod k obavám

Pokud se chystáte založit si účet u licencované sázkové kanceláře, která je kontrolována dalšími nezávislými institucemi, pak se nemusíte obávat zneužití osobních údajů či financí. Samotné sázkové kanceláře nemohou za to, že existuje ten či onen zákon, přičemž je nemůžeme odsuzovat za to, že ho dodržují. Jak ale vidíte z příkladů výše, ověření osobních údajů hraje důležitou roli v prevenci proti nelegálnímu zločinu a sázení mladistvých, stejně jako v ochraně samotných sázkařů.

Problémy mohou nastat u nelicencovaných sázkových kanceláří, kde si člověk nikdy nemůže být jistý, na čem je. Ačkoliv spoustu z nich fungují normálně jako ty licencované, nikdy byste neměli podceňovat riziko z možného okradení z jejich strany. Jakmile se ale zaměříte pouze na sázkové kanceláře, které drží platnou licenci, pak můžete sázet s klidem na duši. Zároveň se nemusíte obávat zneužití údajů, protože každý licencovaný sázkový operátor je vázán zákonem, jak se získanými údaji nakládat.