Na koho se obrátit v případě závislosti na online hraní a sázení?

Někdo navštěvuje online kasina a sázkové kanceláře pravidelně, a přesto se u něj neobjeví žádné známky závislosti, kdežto u jiných ano. Závislost na hraní kasino her a online sázení je zákeřná v tom, že si nikdy nemůžete být jistí, zda se u vás projeví, či ne. Můžete se hazardem zabývat rekreačně celé roky bez zjevných problémů, a pak se náhle zničehonic ocitnete v gamblerské propasti. V takovém případě je důležité o problému mluvit, svěřit se někomu blízkému nebo se obrátit na příslušnou organizaci, která se tímto problémem zabývá.

Cards

Přiznat si svůj problém je základ

Závislost na hazardu není konec světa a už vůbec to není nic, za co byste se měli stydět, protože může potkat kohokoliv z nás. V podstatě se jedná o nemoc, která když se jednou rozvine, je těžké ji zastavit bez pomoci zvenčí. Spoustu lidí se o tomto problému stydí mluvit se svými nejbližšími, protože v nastalé situaci vidí osobní selhání. Pro takové případy existuje řada specializovaných organizací, které se zabývají pomocí závislým na hazardních hrách. Skvělou zprávou pro všechny je, že drtivá většina těchto organizací funguje anonymně, takže se nikdo z vašeho okolí nemusí nic dozvědět.

Světové organizace na pomoc se závislostí

Většina světově známých organizací pro boj s hazardem je dostupná pouze v anglickém jazyce, případně ještě v nějakém jiném, ale obvykle ne v českém. V dnešní době však pro spoustu lidí angličtina nepředstavuje výraznou překážku, ba co víc, někomu může být příjemnější řešit takový problém s někým z jiné země. Pomoc od takových organizací totiž bývá běžně dostupná přes internet, případně prostřednictvím telefonu.

Be Gamble Aware

Tato organizace je vhodná zejména pro lidi, kteří se momentálně nachází na Britských ostrovech. Poskytuje bezplatnou pomoc v boji se závislostí a pomáhá jim znovu získat kontrolu nad svým životem. Kromě toho se zabývá i prevencí tohoto problému mezi širokou veřejností. Na jejich stránkách naleznete články, podle kterých lze zjistit, zda trpíte závislostí.

Gambling Therapy

Tato organizace je dostupná pro lidi z celého světa. Také na ní najdeme indicie, které by mohly naznačovat problém se závislostí na hazardu, přičemž můžeme kontaktovat i live podporu. Nemusíte přitom zadávat žádné své údaje, pouze jméno (či přezdívku). Pokud však organizaci poskytnete svůj e-mail, pošlou vám na něj následně celou vaši konverzaci, abyste ji měli neustále po ruce. Organizace má také vlastní mobilní aplikaci, která je dostupná pro iOS i Android, tudíž se s ní můžete spojit prakticky kdykoliv a odkudkoliv.

NCP Gambling

Jelikož dost Čechů jezdí do zámoří, může se hodit znát tuto organizaci, která pomáhá lidem se závislostí ve všech státech USA. Kromě toho se aktivně zapojuje i do prevence. Pomoc je dostupná přes telefon, ale i live chat, přičemž obě možnosti fungují anonymně 24 hodin denně.

Dice

Tuzemské organizace na pomoc se závislostí

V České republice máme také pochopitelně několik organizací, jejichž pomoc může kdokoliv bezplatně a anonymně využít. Sice nejsou celosvětově známé, ale jsou dostupné v českém jazyce a poskytnou vám stejnou podporu jako ty světové. Někteří pracovníci podobných organizací si sami prošli závislostí, takže se dokážou vcítit do vašich pocitů a tím vám adekvátně pomoci. Případně je tu možnost, že vám zprostředkují pohovor s někým, kdo si tím prošel.

Stop závislosti

Tato česká organizace se zabývá pomocí lidem se závislostí už spoustu let a patří k těm nejlepším u nás. Mezi její hlavní přednosti patří to, že lidé, kteří vám tam pomáhají, si sami závislostí na hazardu prošli. Umějí tedy skvěle poradit a popsat jednotlivé příznaky a fáze gamblerství. Spojit se s nimi můžete prostřednictvím e-mailu či telefonu. Na jejich stránkách jsou mimo jiné dostupné i příběhy vyléčených gamblerů, které mohou být inspirací a světélkem naděje mnoha lidem, kteří si tímto problémem právě prochází.

Anonymní gambleři

Tato organizace vznikla v roce 2008 po vzoru Anonymních alkoholiků (AA) z USA. Funguje bez intervence psychiatrických léčeben, takže se setkáváte prakticky výhradně s lidmi, kteří si prošli nebo procházejí něčím podobným. Každý týden se pořádají mítinky v Praze a v Brně, nicméně není problém spojit se s nimi odkudkoliv z ČR, ať už prostřednictvím telefonu, kontaktního formuláře či e-mailu.

Neprohraju.cz

Na stránkách neprohraju.cz najdete seznam dvaceti otázek, na které si můžete zkusit pravdivě odpovědět. Pokud alespoň na 7 z nich odpovíte kladně, máte nejspíš problém se závislostí na hazardu. Tuto organizaci můžete kontaktovat buď pomocí formuláře, který najdete na jejích stránkách, nebo přes e-mail. Najdete zde také plno užitečných rad a dočtete se víc o závislosti na hazardu.

Požádejte o pomoc

Pokud máte podezření, že vás či někoho z vašich blízkých sužuje závislost na hazardních hrách, nenechávejte nic náhodě a požádejte o pomoc. Je přitom vcelku jedno, na koho se obrátíte, ale důležité je udělat ten první krok a začít daný problém aktivně řešit. Určitě nejste první, ani poslední, kdo se v takovéto situaci ocitl. Neléčená závislost dokáže nadělat obrovské škody nejen finanční a psychické, ale umí také rozvrátit celou rodinu. Nenechte tedy věci dojít do bodu, odkud již nebude návratu, a začněte svou závislost řešit hned.