Tato úžasný bylinka zabije 98% rakovinových buněk do 16 hodin

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zdraví Počet zobrazení:: 62860

Podľa štúdie publikovanej v magazíne Life Sciences dokázala jedna bylinka, používaná v čínskej medicíne, zabiť až 98% buniek rakoviny prsníka za menej ako 16 hodín.

Použitie samotnej rastliny viedlo k zníženiu rakoviny prsníka o 28%. Ak sa však skombinovala so železom, výsledok bol neuveriteľných 98%.

A čo viac, zdravé bunky neboli pri tejto experimentálnej terapii nijako ovplyvnené.

 

Ako dokáže Artemisinin zneškodniť rakovinu

Artemisinin, známy tiež pod názvom palina (anglicky wormwood) sa používala ako silná bylina proti malárii. Dnes sa potvrdilo, že je výborným bojovníkom aj proti rakovine.

Subjektom v uvedenej štúdii bolo podané doplnkové železo, ktoré sa zvyčajne akumuluje v tkanivách prsníka, no obzvlášť v tamojších rakovinových bunkách.

Vtedy bol artemisinin schopný selektívne zacieliť zlé bunky, pričom tie dobré nechal na pokoji.

V štúdii sa uvádza:

Po podrobnejšom preskúmaní sme zistili, že artemisinin narušil expresiu transkripčného faktora E2F1, ktorý zabezpečuje bunkový cyklus u ľudských buniek rakoviny prsníka. Predstavuje tiež kritickú transkripčnú cestu, ktorou artemisinin kontroluje reprodukčný rast rakovinových buniek.

Železo sa akumuluje v rakovinových bunkách vďaka špeciálnym receptorom, ktoré napomáhajú deleniu buniek.

Tieto receptory majú pravdepodobne aj zdravé bunky, no u rakovinových sa vyskytujú v oveľa väčšom množstve. Preto môžu byť cielené pomocou kombinácie železa a artemisininu.

Je to ako keby rakovinová bunka dostala dvojitý úder.

 

Podobnosti s liečbou malárie

Mnohé experimenty potvrdili, že extrakt z tejto bylinky za súčasnej prítomnosti železa dokáže efektívne zabiť rakovinu.

Rovnaký extrakt sa po tisíce rokov používal v Číne na liečbu malárie.

Parazit malárie nedokáže prežiť v prítomnosti artemisininu, pretože ten je bohatý na železo. Je tiež pozoruhodné, že táto terapia funguje rovnako dobre aj proti rakovine.

Bioinžinieri Henrt Lai a Narendra Singh z Washingtonskej univerzity boli vedcami, ktorí prví učinili tento prevratný objav.

Ako vravia, ide o ďalší dôkaz toho, že prírodné rastliny naozaj dokážu vyvolať apoptózu (programovanú smrť) rakovinových buniek.

 

Bude tento nový objav dostupný aj pre verejnosť?

Doteraz dlhé roky bolo pomerne zložité získať výťažok z paliny (artemisininu) za rozumnú cenu. Dnes je však v biotechnologickom priemysle už všetko pripravené pre jeho masovú výrobu.

Je naozaj možné z tejto oblasti očakávať pozitívne správy?

Jack Newman, hlavný vedec pracujúci pre kalifornskú biotechnologickú firmu Amyris, na túto otázku odpovedá nasledovne:

„Sú to predovšetkým nestálosť a výkyvy, čo robia dodávateľský reťazec tohto životy zachraňujúceho lieku nesmierne zložitým. Keď sme s tým začínali prvý krát, dávali sme šancu 1:1000, že to bude fungovať.“

Francúzska farmaceutická firma Sanofi plánuje dodať každý rok na trh 50 až 60 ton artemisininu. Podľa nej by to malo stačiť pre pokrytie celosvetového dopytu.

Tak teda dúfajme, že tomu tak aj bude (poznámka redakcie).

Zdroje: sciencemag.orgncbi.nlm.nih.govar.orgamyris.combadatel.net

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.