Zabijí vás v okamžiku. 5 nejsmrtelnějších jedů naší planety

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 4036

Pokud jste v minulosti vládli nějaké zemi, nejednou jste svým nepřátelům leželi v žaludku. A ti dělali všechno možné aby vás snesly ze světa. Proto měli panovníci k dispozici služebníky, kteří ochutnávali jejich jídlo či nápoje. To, že se málokterý z nich dožil stáří, je více než zřejmé. Dnes vám ukážeme pět skutečných zabijáků z této planety...

Ricin

Ricin je bílkovinný toxin, fungující jako tzv. buněčný jed. Prochází skrze buněčné membrány, inhibuje produkci některých základních bílkovin a v důsledku způsobí odumírání buněk. Získává se ze semen skočce obecného (Ricinus communis). Od jeho dřívějšího používání při výzkumu rakoviny se pro extrémní jedovatost, zejména při vdechnutí, upustilo. Smrtelná dávka činí cca 70-500 mikrogramů. Záleží na způsobu aplikace. Teprve nedávno bylo vyvinuto antidotum a vakcína.

Otrava se projevuje nejprve mírně a symptomy se podobají chřipce. Později se objeví bolesti hlavy, pálení v ústech, zvracení, průjem, střevní kolika a vnitřní krvácení. Smrt nastává těžkým poškozením jater, ledvin a sleziny. Na otravu ricinem zemřel např. bulharský spisovatel a novinář Georgi Markov, který emigroval do zahraničí.

VX

Látka VX je nejrozšířenější zástupce chemických bojových látek třídy V. Vyskytuje se jako bezbarvá až nažloutlá kapalina bez zápachu. Proniká do těla skrz kůži, oči a dýchací cesty. U zasažené osoby nejprve vyvolává nevolnost a kašel. Poté ochromuje dýchací svaly, což vede k silným křečovitým bolestem a končí smrtí. Smrtelná dávka leží mezi 1 mg při vdechnutí a 10 mg při absorpci kůží.

Batrachotoxin

Jedná se o silný a rychle působící jed, používaný indiány Noanamá Chocó a Emberá Chocó ze západní Kolumbie k lovu (slouží k výrobě otrávených šipek do foukaček).

Ze tří druhů jedovatých žab, ve kterých se nachází batrachotoxin – Phyllobates terribilis, Phyllobates aurotaenia, a Phyllobates bicolor – je nejjedovatější Phyllobates terribilis.

Maitotoxin

Maitotoxin je jed, který zaujímá mimořádné postavení mezi přírodními chemickými substancemi. Je jednou z nejtoxičtějších nízkomolekulárních, tedy nepeptidových látek.

Jeden miligram maitotoxinu je schopen usmrtit celý jeden milion myšek. Pokud je toxicita maitotoxinu pro člověka přibližně stejná jako pro myš, a není důvod proč by se měla zásadně lišit, několik kg této substance by bylo schopné vyhubit celé lidské plémě.

Je považován za jeden z nejúčinnějších jedů (z přírodních je nejjedovatější), možná absolutně nejúčinnější (druhým kandidátem na absolutně nejsilnější jed je batrachotoxin). Jeho smrtelná dávka je 1,3–2,1 ng/kg nitrožilně, 10–13 ng/kg při inhalaci. Otrava botulinem zapříčiňuje onemocnění nazývané botulismus. Je odolný vůči HCl, tedy žaludeční šťávě a trávení. Neporušený se vstřebává střevní sliznicí a následně je transportován po těle krví a lymfou. Botulin je ale termolabilní a ničí ho teplota nad 60 °C.

Botulotoxin se používá v estetické medicíně, především na úpravu mimických vrásek, to má pouze dočasný efekt 3-4 měsíce.[

Zdroj: 1

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.