S letouny F-22 Raptor nemůžeme sledovat letadla ruských sil v Sýrii, stěžuje si americké letectvo

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 5597

Ukázalo se, že víceúčelové stíhací letouny páté generace amerického letectva F-22 Raptor nejsou schopné efektivně sledovat letadla ruských VKS v Sýrii, oznámil v rozhovoru pro redakci Aviation Week velitel 95. expediční stíhací letky Letectva USA rozmístění na letecké základně Al Dhafra v SAE.

V rozhovoru plukovník amerického letectva, jehož příjmení neuvádí, uvedl, že vzhledem k tomu, že se kolem teroristů IS zmenšuje kruh, nastávají častěji situace, kdy se ruská letadla objevují vedle sil americké koalice. V takové chvíle musí koalice operativně určovat, čí přesně jsou letadla, která se nacházejí blízko jednotek. Avšak podle jeho slov nemají F-22 takovou sadu infračervených a optických zařízení, která by umožnila toto vykonávat v noci na rozdíl od stíhacích letounů páté generace F-35 a letadel čtvrté generace F-15.

Kromě toho uznává velitel, že F-22 nemají možnost samostatně předávat údaje přes taktický systém výměny informací Link 16, kterou používají jiná americká letadla. Ve výsledku musí piloti F-22 předávat po vysílačce to, co vidí. Ještě další slabina F-22 ve srovnání s F-35 je v tom, že jim chybí helmový systém určení cíle. „Musím se často ohlížet a hledat toho chlapa a často se dívám tam, kde jsem ho viděl naposledy místo toho, abych se díval na svou helmu a viděl symboly, které ukazují, kde přesně se nachází," řekl podplukovník.

Když velitel letky mluvil o případech přiblížení s letadly VKS, tak řekl, že američtí piloti několikrát vyzývali přes speciální spojovací kanál ruské letce, ale ti převážně neodpovídali. „Nemohu říci, jestli hlídají (piloti VKS — pozn.red) tuto frekvenci tak, jako my, tak nemohu říci, že ji poslouchají, ale neodpovídají na ni," řekl důstojník.

Zdroj: 1

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.