Ruské vzkříšení, aneb filmový festival 2017 v Austrálii

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 1835

Je pozoruhodné, že Russian Resurrection (ruské vzkříšení) v Austrálii a na Novém Zélandu zůstává i nadále největším, nejstarším a nejrespektovanějším filmovým festivalem ruského filmu za hranicemi Ruska.

V letošním, již 14. ročníku festivalu Russian Resurrection, který začíná slavnostním zahájením ve čtvrtek 26. října a následným promítnutím snad nejvíce očekávaného filmu letošní filmové sezony, "Большой" (Veliký).

Film režiséra Valeryje Todorkovského dává nahlédnout do zákulisí světoznámého moskevského Velkého divadla a do života jeho znamenitých tanečníků na pozadí příběhu mladé dívky z chudé rodiny, která začíná svoji kariéru představeními na ulicích hornického městečka...

Celkem bylo na oslavu jedné ze světových nejrozmanitějších filmových kultúr, mezi jaké Ruská federace bezesporu patří, vybráno 14 filmů.

Викинг (Viking), v hlavní roli miláčci diváků Danila Kozlovský a Světlana Chodčenková. Jde o napínavý historicky velkofilm.

V kontrastu s ním je velmi realistické drama o partnerském vztahu z nemocničního prostředí, Аритмия (Аrytmie). Film byl na mezinárodním filmovém festivalu v Karových Varech oceněný za nejlepší hereckou roli, kterou získal hlavní protagonista filmu, Alexandr Jacenko. Ruská kinematografie je známá svým emocionálním nábojem а ne jinak je tomu i u citového dramatu režiséra Čukrajského, Холодное танго (Studene tango), které představuje těžkou realitu života v zemi okupované represivním režimem. Odlehčení působící je analýza na téma láska v podobě veselých i méně veselých pěti příběhů o lásce s názvem Про любовь. Только для взрослых (O lásce. Jen pro dospělé). K vidění je i komedie z kuchařského prostředí, Кухня. Последняя битва. (Kuchyň - poslední bitva) a film o dobrodružstvích dvou dívek na cestách, Блокбастер (Blockbuster) a také první ruský film o invazi mimozemšťanů, Притяжение (Přitažlivost).

Vybrány byly i dva poněkud odlišné vědeckofatastické filmy a to dobrodružný film na motivy skutečné události, Время Первых, (Spacewalker) a napínavé drama podle skutečné události z období studene války, Салют-7 (Salyut-7).

Rok 2017 je také rokem, kdy legendární sovětský, hollywoodský a ruský režisér, Andrej Končolovský, oslavuje své 80. narozeniny a 45 let tvorby u filmu.

Ze sovětské éry je uveden jeho film Дядя Ваня (Strýc Váňa), z hollywoodské, film s Jonem Voightem, Поезд-беглец (Uvolněný vlak) a Танго и Кэш (Tango a Cash) se Silvestrem Stallonem. K vidění bude i režisérův zatím poslední film, drama, Рай (Ráj).

Na závěr slavnostního zakončení festivalu, který bude trvat v australském Sydney 11 dní, bude promitán jeden z velikých vědeckofanstastických filmů světové kinematografie, němý, černobílý film z roku 1924, režie Jakova Protazanova, Аэлита (Aelita). Tento sovětský, ve své době epický film o příběhu aristokratky, královny Marsu, která je znuděna životem mezi marťanskou aristokracii a přeje si poznat pozemské vášně a to zejména ty, které zahrnují polibky. Film obsahuje také inovativní interpretace Volotinského kvarteta.

Překlad: Václav Vorm

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.