EU schválila násilí v Katalánsku jako nezbytné pro udržení demokracie

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 5368

Evropská komise se dnes po několika dnech mlčení od skandálního použití síly státní mocí v Katalánsku rozhodla promluvit. “Přiměřené použití síly” bylo prý nezbytné k udržení vlády práva.

Když Evropský parlament otevřel debatu na téma katalánské krize, první viceprezident Komise Frans Timmermans se jednostranně postavil za španělskou vládu.

Katalánskou snahu o referendum o nezávislosti označil za porušení španělské ústavy a tak i ohrožením vlády práva ve všech zemích EU.

“Naše demokratické společnosti jsme stvořili na třech principech: demokracii, respektu pro vládu zákona a lidských právech. Ti tři potřebují jeden druhého, nemůžou být bez sebe. Pokud odstraníte jeden pilíř, další dva brzy padnou.

“Katalánská regionální vláda si organizováním referenda zvolila ignorovat vládu zákona,” prohlásil Timmermans.

Katalánští představitelé přijali jeho slova v šoku, protože trvají na tom, že jejich referendum bylo demokratickým projevem svobody projevu a sebeurčení.

Timmermans ale hájil i bezprecendentní použití síly ze strany španělské policie. Hájil brutální zásahy po celém Katalánsku, při kterých bylo více než 800 lidí zraněno včetně starých žen a obrázky toho násilí šokovaly celý svět.

“Říkám to jasně: Násilí v politice nic neřeší. Není to nikdy odpověď, nikdy ne řešení. A nikdy nemůže být použito jako zbraň nebo nástroj,” řekl.

“Nikdo z nás nechce vidět násilí v našich společnostech. Nicméně je povinností vlády hájit právo, a to někdy vyžaduje rozumné použití síly.”

V separátní debatě se na Timmermanse obořil poslanec Jordi Solé za katalánskou pro-separatistickou Esquerra Republicana de Catalunya, když řekl: “Pokud evropské instituce tvrdí, že je to jen o právu a ničem jiném než právu, a že je to vnitřní záležitost, zasloužíte si světový rekord za přetvoření pro-evropských katalánských občanů v euroskeptiky.”

Polský pravicový poslanec Ryszard Legutko napadl Timmermanse a Evropskou komisi za jejich pokrytectví.

“Evropská komise se opakovaně uchyluje k moralistickým řečem, právě jsme to slyšeli,” řekl. “Když se díváme na přístup Komise v řešení této situace v Katalánsku, vypadá to, jako dvojí metr. Dvojí metr Komise, který hned udeří do oka. Všichni jsou si rovní, ale někteří jsou si rovnější. Buďme upřímní, pokud by se jednalo o jiný členský stát, ne Španělsko, následky a rétorika Komise by byly mnohem prudší.” Narážel na reakce EU vůči rebelským státům jako je právě Polsko nebo Maďarsko.

Zdroj: 1

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.