Projev, který otřásl Německem: Cenzura novin, islám, mlčení o všem. Od muže, jehož Merkelová nemůže umlčet

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 14221

Na fungování německých veřejnoprávních médií se v krátké době snáší další ostrá kritika. Tentokrát přímo z těch nejvyšších míst v oblasti médií. Velmi politicky nekorektně promluvil šéf největšího evropského vydavatelství novin Axel Springer Mathias Döpfner.

Řeč pronesl v těsně předvolební době, značně zarezonovala.

Döpfner je zároveň prezidentem německé asociace vydavatelů novin a jeho názory a postoje mají značný vliv. Před několika dny ve svém projevu ve Stuttgartu u příležitosti konání pravidelného mediálního kongresu hovořil o nutnosti zachovat nezávislost tisku a potřebě fungování pluralitní společnosti. Vedle obvyklých frází o nezávislosti tisku se však pustil i do nepřímé kritiky kancléřky Angely Merkelové, jí nakloněných veřejnoprávních médií a také muslimů.

Jeho projev měl ryze politický charakter, byť se týkal zejména oblasti médií. Döpfner mimo jiné konstatoval, že se v současném Německu přizpůsobuje většina netolerantní menšině a po celé zemi bují náboženská nenávist. „Vše začíná u rozhodnutí vyřadit vepřové z jídelníčku na školách a pokračuje přes každodenní vyhrožování Židům a otevřený antisemitismus. Islámský teror se stal součástí našich životů, narůstá násilí, zejména vůči ženám.“

Šéf vydavatelství Axel Springer, které vydává mj. deníky Bild a Welt, dále varoval, že uvedené problémy představují velkou výzvu také pro tisk a zdůraznil nutnost existence nestátních médií. „Kdyby existovaly jen státem řízená média, tak by to tady vypadalo tak trochu jako v Severní Koreji,“ konstatoval Döpfner a kriticky se zmínil také o až „příliš blízkých vztazích“ mezi politiky a šéfy veřejnoprávních médií. Mezi řádky tak kritizoval především veřejnoprávní televize a rozhlas, které se staví k politice současné vládní koalice velmi loajálně.

Cenzura nebude!

Kritické postoje Döpfnera k veřejnoprávním médiím, islámu či vládě však nejsou v jeho případě ničím ojedinělým. Už v březnu se jasně postavil proti plánům vlády kancléřky Merkelové zřídit speciální úřad, který by odhaloval dezinformace na internetu. „Je absurdní si myslet, že je úkolem vlády určovat, co je či není pravdivé. Něco takového dělat nemá právo nikdo. A už vůbec ne demokraticky zvolená vláda,“ hřímal mediální boss dle Financial Times.

Stejně odmítavě se Döpfner stavěl také proto snahám Facebooku spolupracovat na odhalování tzv. „Fake news“ s médii. „Pro vydavatele by bylo zásadní chybou pomáhat sociálním médiím řešit jejich problém s důvěryhodností. To prostě není naše práce,“ konstatoval před půl rokem, když společnost Facebook oznámila, že započala spolupráci s francouzskými mediálními subjekty, jako je deník Le Monde, Libération či tiskovou agenturou AFP.

Kancléřka Merkelová měla například od svého rozhodnutí otevřit hranice stovkám tisíců migrantů plnou podporu prakticky všech mainstreamových médií. Televize, internetové servery i rozhlas nekriticky vychvalovaly vládní přistěhovaleckou politiku, aniž by, aspoň v prvních měsících, zmínily rizika, která s sebou přináší. Na tuto skutečnost ostatně v červenci upozornila studie nadace Oto Brenner Stiftung.

Studie tak mimo jiné dala částečně za pravdu Alternativě pro Německo, hnutí Pegida a dalším subjektům, které se staví k imigrační politice kancléřky odmítavě. Podle hojně citované studie hlavní média vůbec nebrala v úvahu často oprávněné obavy běžné populace z příchodu takového množství uprchlíků z naprosto odlišného kulturního prostředí. Často přitom odpůrce přistěhovalecké politiky „otevřených dveří“ média označovala za „rasisty a islamofoby“.

Zdroj: 1

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.