Výzva polské vládě: Požádejte o válečné reparace taky Slovensko!

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 2366

V září 1939 Slovenská armáda v počtu asi 50 tisíc vojáků pod vedením generála Ferdinanda Čatloše napadla z jihu Polsko společně se svým německým spojencem.

Polsko bylo napadeno, polští vojáci byli zajati a část území připojena k území Slovenska.

Na Slovensku vládla klerofašistická diktatura a po celou dobu své existence se chlubila referenčním vítězstvím nad Polskem. Poláci na slovenském území byli cílem fašistické perzekuce. Píše se na polském portálu Obserwatorpolityczny.

Do dnešního dne se Slováci nevyrovnali s temnou nacistickou minulostí a rány, které zasadili v polské oblasti Podhale jsou dodnes živé, a to zejména ve městech a regionech obsazeného území. Jsou zde příklady bezohledných a brutálních útoků, fašistické Slovensko napadlo Polsko jako vzteklého psa veš.

Slovensko se nezodpovídalo za své ozbrojené útoky, za posluhování Němcům, za okupaci Polska. Stejně jako za pronásledování polského lidu, k němuž do jisté míry přispělo. To se může stát základem nároků současné polské vlády na reparace za škody způsobené ve válce a utrpení při pronásledování polského lidu a podmínek, za kterých byli polští vojáci zavření v zajateckých táborech, včetně nechvalně známého tábora v obci Timoru.

Reálná minimální náhradu za slovenskou agresi, útok, zločiny a škody způsobené je alespoň 20 miliard dolarů jednorázově bez úroku. Takovou částku bychom měli požadovat od slovenské vlády, pokud odmítne zaplatit, může znovu vyvstat problém polsko-slovenských vztahů.

Pokud však budeme vážně mluvit o reparacích, musí být položená otázka také o odpovědnosti Rakouska, Lotyšska a Estonska za zločiny svých státních příslušníků sloužících v silách, které obsazovaly Polsko. Odškodnění by měla zahrnovat i další země. Nikdy nezapomeneme na SS muže z Lotyšska a Estonska, kteří se v roce 1945 dopustili válečných zločinů na vojácích polské lidové armády v Pomořansku!

Zdroj: 1

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.