Nepokoje v Římě. Migranti molotovovými koktejly a kameny, policie: „zlomte jim ruce“

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 5386

V Ríme došlo k vážnym nepokojom pri evakuácii domu, ktorý obývali migranti.

Po evakuácii domu obývaného migrantmi v centre Ríma došlo k násilnému konfliktu s políciou. Policajti sa pokúšali dostať situáciu pod kontrolu pomocou vodných diel v blízkosti hlavnej stanice.

Spravodajská agentúra Ansa uviedla, citujúc políciu, že migranti hádzali na policajtov kamene a fľaše. Dôvodom bolo odmietnutie niektorých migrantov prijať alternatívne ubytovanie v meste.

Agentúra ANSA upozornila na videozáznam z policajného zásahu, na ktorom je počuť, ako jeden z policajtov hovorí: “Ak hádžu veci, polámte im ruky.”

Policajný zásah oslávil na Facebooku Matteo Salvini, šéf Ligy severu, ktorá sa stavia proti imigrácii “Len do toho, chlapci. Nútené vysťahovanie, poriadok, čistota a deportácie! Taliansko je s vami,” napísal.

Trinásť utečencov bolo zjavne zranených, väčšinou ženy, tvrdí organizácia Lekári bez hraníc. Príslušníci polície boli nútení použiť aj obušky. Detský fond UNICEF vysvetlil, že deti sa museli pozerať na tieto udalosti a boli “terorizované”.

V dome bolo už niekoľko rokov ubytovaných okolo 800 migrantov. Ubytovanie bolo zrušené minulý víkend. Mnoho obyvateľov domu boli utečenci z Eritrey a Etiópie. Asi 100 migrantov odvtedy žije na námestí na stanici Termini.

Lekári bez hraníc, organizácia, ktorá vlastnou loďou vozí migrantov do Talianska už od hraníc z Líbye, hovorí o “zbytočnom násilí”. Väčšina migrantov mala postavenie utečencov a malo by sa s nimi zachádzať “dôstojne”. Očití svedkovia uviedli, že niektorí utečenci boli násilne ťahaní za vlasy a následne udieraní obuškami.

Polícia začala evakuovať budovu minulý víkend. Táto akcia je však silne kritizovaná organizáciami pre ľudské práva. Bývalá administratívna budova bola osídlená v októbri 2013, v roku 2015 sudca nariadil jej vysťahovanie.

Rím už dlho bojuje s ubytovaním pre migrantov, mnohí z nich spia na uliciach alebo v parkoch. Rím doposiaľ nebol schopný ubytovať utečencov a migrantov v organizovanej podobe.

Zdroj: 1

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.