Nejnovější ruská hrozba? Nová základna ve Středomoří

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 4599

Ruská podpora syrské vládě ve válce s džihádisty a dalšími povstalci pomohla Moskvě obnovit vojenskou přítomnost ve Středomoří, která by mohla představovat vážnou výzvu pro dalšího nepřítele, pro NATO.

...

Institut pro studium války, založený ve Washingtonu, který monitoruje globální konflikty, zveřejnil zprávu, v níž se popisuje ruský plán udržet syrského prezidenta Bašára Asada a pomoc syrským vládním silám a touha Moskvy zvýšit ve Středomoří svou sílu proti alianci pod vedením USA.

Ruský prezident Vladimir Putin buduje dlouhodobou vojenskou přítomnost ve Středozemním moři a tím omezuje možnost Spojených států se zde volně pohybovat a zároveň ohrožuje jižní křídlo NATO, píše se v článku Newsweek.

Změna nastala v roce 2015, kdy Rusko na žádost Asada uskutečnilo přímý vojenský zásah. Sýrská vláda a Moskva udržují vazby po celá desetiletí. Pod ochranou ruských vzdušných zásahů mohly syrské ozbrojené síly znovu získat kontrolu nad většinou země. Rebelové, jejichž řady již byly z velké části zničeny bojem s ultra-konzervativními sunnitskými bojovníky z al-Káidy a Islámským státem, neměli jinou možnost než se vzdát. A možná největší obrat ve válce byla porážka povstalců v prosinci v Aleppu. Turecko, které i nadále sponzorovalo povstalce, po zesílení Islámského státu donutilo USA, aby vstoupily do bezprecedentní dohody s Ruskem, aby se vzdaly toho, co kdysi bylo baštou protivládních sil, Aleppa.

Tento krok byl začátkem mírového procesu v Astaně a snahou o nalezení politického řešení války, mírový proces se měl vyrovnat probíhajícím rozhovorům organizovaným OSN. Rusko dokázalo přesvědčit "konfliktní" Turecko, primárního oponenta Asadovy vlády, které také často nesouhlasí se svými partnery v NATO, aby přišlo k jednacímu stolu se syrskou vládou a Íránem.

Syrské armádě a jejím spojencům se podařil významný obrat, kdy dokonce i francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že odchod Bašára Asad už není prioritou Francie, ale ukončení války a likvidace Islámského státu.

Rusko do Středomoří přesunulo námořní válečné síly, včetně 15 válečných lodí z Černomořské flotily, a vytvořilo tak od 5.července Středomořské uskupení. Lodě jsou umístěny mimo základnu v syrském městě Tartus, kde má Rusko vybudovanou námořní základnu, povolenou Damaškem.

Ruské válečné lodě a ponorka ve Středozemním moři již vypálily "přesné" střely Kalibr proti pozicím IS v Sýrii. Stejné rakety schopné nést jaderné hlavice by mohly být, pokud ještě nejsou, brzy nasazeny.

To všechno jde daleko nad rámec toho, co je zapotřebí ke konečné kampani proti syrským povstalcům a Islámskému státu. A zdá se, že je to docela jasně zaměřeno na to, aby se Rusko stalo významným hráčem v regionu a že zde bude v nadcházejících letech konkurovat NATO.

Putin již založil některé výhodné strategické podmínky v zemích jako je Líbye, Egypt a Jemen. To, co Rusko „založilo“ na Středním východě, je základem dlouhodobé strategie v regionu.

Zdroj: 1

Loading...

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.