Kreml je přesvědčen, že USA chystají převrat, tvrdí rozvědka

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 10011

Ruské úřady jsou přesvědčeny, že Spojené státy chtějí provést „změnu režimu“ v Rusku, uvedl The Independent s odvoláním na odtajněnou zprávu rozvědky ministerstva obrany Spojených států.

...

Podle britského vydání dokument připomněl studenou válku, kdy se publikovaly celé série takových zpráv.

Ruští představitelé se obávají, že se USA mohou pokusit provést „převrat“ v Kremlu, napsal The Independent s odvoláním na odtajněnou zprávu rozvědky ministerstva obrany Spojených států, která se dostala do rukou agentury Associated Press.

Přesvědčení o převratu vyvolává napětí mezi oběma zeměmi a zvyšující se konkurenci mezi těmito dvěma bývalými rivaly studené války, konstatuje článek. Zpráva rovněž hovoří o „hluboké a nepomíjející nedůvěře k úsilí USA na podporu demokracie ve světě“ a na skutečnost, že Rusko je přesvědčeno o „americké kampani zavést jednotný soubor globálních hodnot“.

„Kreml je přesvědčen o tom, že Spojené státy pokládají základy pro změnu režimu v Rusku, a toto přesvědčení je posíleno událostmi na Ukrajině,“ cituje Independent výňatek zprávy. „Moskva se obává, že pokusy USA uložit soubor přijatelných mezinárodních standardů ohrožují základy moci Kremlu, protože dávají zelenou cizímu vměšování do vnitřních záležitostí Ruska."

Dokument připomněl studenou válku, a ty časy, kdy zpravodajské služby zveřejňovaly řadu zpráv, v nichž uváděly charakteristiky rozporů mezi oběma velmocemi. Nicméně vše se zastavilo v roce 1991, po rozpadu Sovětského svazu, poznamenaly noviny.

Pokus o analýzu Pentagonu o tom, že je Kreml znepokojen pokusy o "změnu režimu" v Rusku, má pravdivý základ, reagoval mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. "Během mnoha let byly zaznamenány snahy vměšovat se do vnitřních záležitostí Ruské federace. To není pro nikoho tajemství. Opakovaně jsme to konstatovali na různých úrovních," uvedl.

Napětí mezi Moskvou a Washingtonem se zvýšilo v průběhu posledních zhruba 10 let, napsal The Independent. Nedávno se vztahy staly zvláště napjaté poté, co administrativa bývalého amerického prezidenta Baraka Obamy obvinila ruskou vládu, že se snažila ovlivnit loňské prezidentské volby v Americe. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že se jeho vláda byla jakýmkoli způsobem podílí na útocích hackerů, které ovlivnily průběh voleb, dodaly noviny.

Zdroj: 1

Loading...

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.