Muž byl odsouzen za lajkování na Facebooku, musí zaplatit 97 tisíc korun

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 7754

Ve Švýcarsku byl odsouzen muž za lajkování příspěvku na Facebooku. Přelomový rozsudek vynesl 30. května curyšský soud, který odsoudil muže za to, že označil „to se mi líbí“ příspěvky, které přirovnávaly ochránce zvířat k antisemitům a rasistům. Byl odsouzen k pokutě 4000 švýcarských franků (asi 97000 korun) za nactiutrhačství. Informaci přinesl server Bussiness Insider.

K incidentu došlo v roce 2015 ve vyostřené diskusí na profilu skupiny ochránců zvířat Verein gegen Tierfabriken (Sdružení proti zvířecím továrnám). Diskutující přirovnali ochránce zvířat k rasistům a antisemitům. Šéf sdružení Erwin Kessler poté zažaloval přes tucet diskutujících za pomluvu a nactiutrhačství.

Většina poté byla odsouzena za konkrétní příspěvky. Jeden muž, kterého média nejmenovala, byl však odsouzen pouze za lajkování jednoho z příspěvků. „Kliknutím na tlačítko „to se mi líbí“ žalovaný jasně podpořil nevhodný obsah a přivlastnil si ho,“ odůvodnil soud svůj rozsudek. Označení „to se mi líbí“ také mělo pomoci příspěvek rozšířit a zveřejnit ho více lidem. Podle soudce muž rovněž nedokázal, že tvrzení v lajkovaném příspěvku byla pravdivá. Lajkovaní tedy podle soudce lze považovat za „urážku (Kesslerovy) cti.“

Sám Kessler byl už v minulost odsouzen před dvěma lety na základě švýcarských protirasistických zákonů, poté co přirovnal židovskou rituální porážku zvířat k nacistickým praktikám.

Obhájce odsouzeného Amr Abdelaziz rozhodnutí kritizoval. „Pokud chtějí soudy stíhat lidi za lajkování na Facebooku, tak budeme muset ztrojnásobit počet soudců v této zemi,“ řekl. Také varoval, že rozhodnutí soudu může být útokem na svobodu projevu.

Zdroj: 1

Loading...

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.