Anglický pilot NATO se ve švýcarské kavárně chlubil, jak v roce 1999 bombardoval Srbsko. To neměl dělat

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 21610

Bývalý srbský boxér Rade Stančić z Loznice sa v kaviarni švajčiarskeho mesta Zürich „porátal“ s anglickým pilotom, ktorý sa za vedľajším stolom pyšne chválil, ako v roku 1999 bombardoval Srbsko.

...

Ako uvádza srbské periodikum Informer, Rade Stančić aj so svojím priateľom sedel za stolom v kaviarni a zhovárali sa. Za susedným stolom sedel Angličan s jedným miestnym politikom, ktorému v istej chvíli povedal, že bol vojenským pilotom a s pýchou mu vravel, ako bombardoval „je….tých Srbov“.

V tej chvíli sa Rade i jeho priateľ prestali zhovárať – dovtedy hovorili o návšteve nejakých srbských spevákov vo Švajčiarsku. Rade stíchol, keď počul, o čom Angličan hovorí, spomína zdroj Informeru z Zürichu. Potom sa Stančić postavil a podišiel k Angličanovi a k jeho priateľovi.

Pekne sa mu prihovoril, prívetivo. Ospravedlnil sa a povedal, že náhodou počul rozprávanie o bombardovaní Srbska. Keď mu Angličan pritakal, Rade mu odvetil, že si dobre bude pamätať na Srbov. Začal ho udierať päsťami, a napokon schytil sklenenú cukorničku a ňou udrel Brita. Bývalý pilot ostal celý zakrvavený a jeho priateľ celú scénu sledoval v šoku, hovorí očitý svedok udalosti. Pilot NATO podľa jeho slov volal o pomoc a kvílil od bolesti, ale nik v kaviarni si nedovolil zamiešať sa do bitky. Nakoniec mu Rade povedal: “Vždy, keď budeš hľadieť do zrkadla, spomenieš si na všetkých Srbov a na nevinné deti, ktorých si pozabíjal!” – uvádza svedok.

Následne Stančić vyšiel z kaviarne a ušiel. Informer má neoficiálnu informáciu, že potom okamžite opustil Švajčiarsko. Angličan s početnými podliatinami a zlomeninami skončil v nemocnici. Redakcii Informera sa podarilo spojiť s Rade Stančićom, ktorý si však neželal udalosť nejako bližšie komentovať a povedal len: “Nech žije Srbsko!”

V komentároch pod článkom v Informeri jeden z čitateľov uviedol: “Vidíš, Angličan, aký je to rozdiel oproti tomu, keď bombarduješ Srbsko z výšky 10 kilometrov.” Ďalší srbský čitateľ vyjadril myšlienku, že je škoda rozbitej cukorničky, na čo iný diskutér navrhol usporiadať zbierku, aby Srbi švajčiarskemu majiteľovi kaviarne uhradili rozbitú cukorničku.

Medzinárodný súdny dvor trestajúci vojnové zločiny NATO v Juhoslávii a v iných krajinách sveta zatiaľ ešte oficiálne nebol zriadený a žiaden zo zločincov zatiaľ ešte nebol potrestaný. Známy je však prípad amerického pilota, ktorý v roku 1999 tiež bombardoval Juhosláviu a po čase sa uňho prejavil juhoslovanský syndróm. Každú noc mal nočné mory, počas ktorých videl sám seba, ako bombarduje a videl aj tých ľudí, ktorých pri bombardovaní zavraždil. Obrovský vnútorný tlak americký pilot nevydržal a namiesto priznania si viny a pokánia si zvolil najhorší možný variant a siahol si na život.

Zdroj: 1

Loading...

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.