Co se děje? Na Ukrajině v Karpatech těží dřevo jakoby měl nastat konec světa

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 15233

Na Ukrajine prebieha totálna ťažba karpatských lesov, denne vyvezú 300 vagónov guľatiny do Európskej únie cez Rumunsko.

Objemy ťažby sú obmedzené iba priechodnosťou cez ukrajinsko-rumunské hranice. O masívnom odlesňovaní ukrajinských Karpát natočili novinári a blogeri nejedno video, ale objemy ťažby každý deň iba stúpajú.

V marci začali zo stanice „Černivci“ posielať do Rumunska stovky vagónov guľatiny každý deň. Koncom marca ich už bolo 300 vagónov denne, píše redaktor novín „Vremja“ Peter Kobevko v materiáli: „Z Bukoviny vyvážajú les ako pred koncom sveta“.

Podľa neho, rumunská strana maximálne optimalizovala dopravu ukrajinskej guľatiny elimináciou problémov s traťami. Aby nedochádzalo k strate času pri prestavbe vagónov na iný rázvor kolies v hraničnej stanici Siret, Rumunsko vybudovalo obrovské sklady pozdĺž hranice s Ukrajinou a priviedlo k nim železničnú trať s ukrajinským rázvorom kolies. Teraz vlaky s drevnou hmotou bez zastávok jazdia do skladov Dornesty, ktoré používa rakúska spoločnosť „Holzindustrie Schweighofer“. Rakúska spoločnosť uskutočnila niekoľko pokusov vybudovať drevospracujúce závody v ukrajinskej Bukovine, ale po neúspechu ich vybudovala v Rumunsku.

Peter Kobevko konštatuje, že systém dopravy ukrajinskej guľatiny sa výrazne zlepšil. „Cez „Černivci“ posielajú drevo do Rumunska z celého územia západnej Ukrajiny.

Ale kapacita železničnej stanice sa aj tak ťažko vyrovnáva s takým množstvom vagónov. Vlakové súpravy sú tak veľké, že musia zapojiť aj 3 – 4 lokomotívy, aby ich vytiahli z Ukrajiny.“ Pokiaľ to takto bude pokračovať ešte mesiac dva, tak povodne, ku ktorým došlo v Bukovine v roku 2008 – 2010, sa budú pokladať za malý vzostup vody v karpatských riekach, myslí si Peter Kobevko a dodáva: „Vagóny sú naložené prevažne kvalitným bukom z Bukoviny aj napriek tomu, že Lesná správa uvádza v exportných dokumentoch iba borovicu“.

Zdroj: biosferaklub.info

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.